Afyon Sohbet Sitesi

partner tarafından tarihinde yayınlandı

Afyonkarahisarlılarla söyleşi sitesine hoş geldiniz. Sitemizde Afyonlu Arkadaş edinebilir Afyonlularla Tanışabılırsiniz. Google de Afyon söyleşi yazarakta sitemize gelebilirsiniz.

Afyonkarahisar isminde geçen ‘’afyon’’ kelimesi Latincede ‘’opium’’ yani ilaç yapımında kullanılan haşhaş bitkisinin özsuyunun ismine söylenmiş, bu isim zaman içinde ‘’afium’’, ’’afiom’’, ’’afion’’ daha sonra bu şekilde değişkenliğe uğramış ve son olarak (afyon) haline gelmiş bu şekilde hitap edilip açıklanmıştır.

Hitit imparatoru II. Murşil tarafından M.Ö 1350 senelerında askerlerinin kışı geçirmeleri için, bu fakatçla 220 metre yüksekliğindeki trakit bir yapıya haiz bir kaya kütlesi üzerine inşa edildiği sanılmaktadır.

Afyonkarahisar sohbet sitesine tıkla. Dinarlılarla söyleşi et.

Afyon kalesi vakitında bir çok uygarlığın elinde kalmış, ve bir çok efsaneye ev sahipliği yapmıştır. Efsaneler Hitit kralı II. Murşil süreında başlıyor, Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama, Pont, Roma ve Bizanslıların elinde ve denetiminde kalmış, Emevi devletinin halifelerinin yaptığı seferler daha sonra birkaç el değiştirmiş ve son olarak Melikşah Selçuklu topraklarına katmıştır. Kalenin bir çok el değiştirmesi din, dil ve kültürleri barındırmış olması büyük bir tarih ve yaşam hazinesinin olması kaleyi tarihi olarak yüceltmiş ve yükseltmiştir.

Afyon Gazlıgöl kaplıcaları sohbet ve Chat odasına hoş geldiniz.

Afyonkarahisar ili, Anadolu yarımadasının batıya yakın ortasında ve Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer verilmiştir. Etrafında; Uşak, Kütahya, Eskikent, Denizli, Isparta, Konya vardır.

Başkomutanlık meydan muharebesi; 27 Ağustos 1922 tarihinde, Türk ordusu Afyona girmiş bu tarih den sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, kısaca 28 Ağustos 1922 tarihinde Afyonda bulunan karargâhına gelmiş ve büyük zafere kadarda çalışmalarını buradan idare etmiştir.

Afyon söyleşi, afyon chat, afyon online söyleşi

Afyon lokumu, kaymağı, kaymaklı kadayıfı afyon sucuğu ve mermerleri meşhurdur.

Afyonkarahisar da sıcak su madenleri ve yeraltı kaynaklarının bulunması bunun kaplıcaların ve içinde yeraltı sıcak su kaynağı tesisleri meydana getirilen evler, villalar ve otellerin olması bu büyük nimeti fırsata ve gelire, hizmete yada ticarete çevrilmesi gerçekleşmiş ve uygulanmıştır.

Eski ahşap direkli cami olan ulu cami, Hz mevlana’nın neslinden olan Sultan Divani’nin Mevlevihanesi, Meşhur Afyon kalesi, İscehisar peri bacaları, Afyon kaplıcaları ve Frig vadisi Afyonda gezilecek yerlerden bazıları. İyi gezmeler ve tatiller dileklerimizle.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

partner bul partner ara partner sohbet

PartnerAra.Net itibari ile güncellenmiştir.